Nëpër Botë

Fundjave ne Rome

Tour

Pershkrimi

Dita I

Nisja me avion nga Tirana drejt Romës. Tranferta dhe akomodimi në hotel. Pasdite e lirë.

Dita II

Pas mëngjesit në hotel, fillon një guidë e plotë e cila përfshin : Colosseo( Koloseu,  emri i vërtetë i të cilit është Anfiteatro Flavio, është ndërtuar nga 2 perandorët e familjes Flavia dhe daton në vitin 72 para Krishtit; Foro Romano( Forumi romak, zona arkeologjike më e madhe në botë, në zemër të Romës;  Campidoglio ( Forma e sheshit në formë trapezoidale projektuar nga Michelangolo Buonarroti: Piazza Venezia( Sheshi Venezia, ku gjendet monumenti më i mad i periudhës së Evropës Viktoriane, Fontana e Trevit e bërë e famshme nga filmi “ La Dolce Vita” e Federico Felinit. Udhëtimi vazhdon në piazza Colonna, ku gjendet kolona e Perandorit Marco Aurelio. Vazhdojmë me Pantheon, ndërtuar nga Perandori Adriano e famshme për kupolën e hapur më e madhja në botë. Turi përfundon në Piazza Navona.

Dita III

Pas mëngjesit në hotel, guida vazhdon me udhëtimin në Museun e Vatikanit, Cappella Sistina- Basilicata di San Pietro.Basilikata e San Pietro me nje siperfaqe prej 15,000m2 është bazilika më e madhe në Botë. Ketu kemi mundësi të admirojmë veprën Meshira e Mikeloanxhelos , mozaikët vepra të artisteve të mëdhenj , tendën e bronztë të Gian Lorenzo Berninie etj. Guida parashikon vizita të galerive të ndryshme të pasura me vepra të shekujve të shkuar. Më pas vazhdohet me afreskun e famshëm të Rafaelos Shkolla e Athines vepër e viteve 1509-1510. Përfundojmë vizitën në Cappella Sistina me afresket hyjnore , veper e mrekullueshme e Michelangelo Buonarroti. Vizita zgjat rreth 3ore. Pushim i shkurtër dhe nisja drejt aeroportit. Kthim në mbrëmje në Tiranë. 

Detaje specifike

Udhetimi Avion
Kohezgjatja ---

Vendi

Europa

Newsletter

Oops.. there don't appear to be any lists for you to subscribe to!

Pagesa Online

Paguani nepermjet PayPal edhe nese nuk keni llogari PayPal. Mund te perdorni karten e kreditit ose debitit per te kryer transaksionin pa krijuar llogari.

Dea imobiliare

Kontakte

Adresa: Bulevardi Epidamn,Lagja 3, Nr 101, Durres Al
Tel: +355 5 2 230386
Mob: +355 69 60 53 395

Please publish modules in offcanvas position.